Titulní obrázek

Elektromobil Nissan Leaf - nová zbraň portugalských policistů

Policie ve všech státech využívá různých automobilů. Ovšem největší pozornosti se vždy těší nejvýkonnější a i vzhledem rychlé vozy. Této skutečnosti si například můžeme všimnout u českých policejních Passatů.

A právě nyní se portugalská státní policie PSP (Polícia de Segurança Pública) rozhodla rozšířit svou flotilu o automobily, které by ve službách strážců zákona čekal jen málokdo. Nejedná se o rychlé sportovní vozy nebo ostřejší verze klasických modelů. Modrobílé zbarvení a nepřehlédnutelný modrý maják na střechu totiž dostalo osm Nissanů Leaf.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Novou zbraní se stávají japonské elektromobily. Vozy budou také součástí vzdělávacího programu zaměřeného na bezpečnost. Zároveň mají sloužit v centrech velkých měst a podle zástupců portugalské policie mohou být nasazeny i do řady dalších úkolů. Portugalsko patří v oblasti elektromobility k průkopníkům mezi evropskými státy a bylo jednou z prvních zemí, která instalovala sítě nabíječek ve svých velkoměstech.

Zdejší trh byl rovněž prvním evropským trhem, na němž byl v roce 2011 zahájen prodej Nissanu Leaf. Japonský elektromobil s pětidveřovou karoserií dlouhou 4445 mm, širokou 1770 mm a vysokou 1550 mm je poháněn elektromotorem s výkonem 80 kW a točivým momentem 280 Nm. Maximální rychlost Leafu je 144 km/h a dojezd na jedno nabití je podle výrobce 160 km. Z běžné domácí zásuvky na 240 V trvá nabití sedm až osm hodin. S rychlou 50kW nabíječkou trvá dobití baterií z 0 na 80 % jejich kapacity necelých 30 minut.