Titulní obrázek

Nissan TeRRA zavítal do České republiky

Dealerská konference japonského Nissanu se odehrávala v pražském hotelu Panorama. Vedení automobilky zde představilo své vize a strategie do budocnosti. Akce se neobešla ani bez žhavé novinky - nejnovějšího prototypu vodíkovo-elektrického SUV Nissan TeRRA.

Auto o velikosti současného modelu Juke má tři elektromotory, baterii s možností dobíjení z rozvodné sítě a palivové články pro přeměnu vodíku na elektřinu, když je potřeba dobít baterie za jízdy. Unikátní vůz je plně funkční a má neuvěřitelnou pojišťovací hodnotu 10 milionů euro, téměř čtvrt miliardy korun. O koncept se po celou dobu staral tým dvou lidí, kteří zajišťují i bezproblémový transport. 

Povinné ručení 2012: V letošním roce se ceny povinného ručení dostaly vlivem konkurence na historická minima. Máte-li starší smlouvu, porovnejte si vaši platbu s některou online kalkulaček povinného ručení.

Zatím není jasné, jestli se auto jako takové bude vyrábět. Chybí jen potřebná infrastruktura vodíkových čerpacích stanic. Nissan ale této vývojové cestě věří. Automobilka totiž opakovaně deklarovala, že auta na vodík začne prodávat v roce 2017. Zajímavý není ovšem jen pohon, ale i palubní elektronika. Koncept TeRRA pro všechny funkce používá tablet – nikoliv iPad. Zařízení pochází od nejmenovaného japonského výrobce a má vlastní operační systém. Prý ale funguje zcela normálně.

nPad tedy zvládne to samé, co iPad. Navíc je však přístrojovým štítem, navigací, rádiem, diskem s vlastními MP3 a slouží i jako klíč od auta. V záloze je i klasický klíček, který odblokuje základní funkce, takže tablet není nutné mít vždycky s sebou.