Titulní obrázek

Nový Nissan Almera

Japonská automobilka nabízela model Nissan Almera v Evropě ve dvou generacích. V Rusku se však prodával jako monitorovaný tříprostorový sedan N17. Ten právě nový model G11 vystřídá.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Pod kapotou je zážehový čtyřválec objemu 1,6 l se čtyřventilovou technikou poskytuje výkon 75 kW (102 k). O přenos točivého momentu 145 Nm se stará dvojice převodovek: pětistupňový manuál nebo čtyřstupňový automat. Motor má zespodu kryt z poctivého ocelového plechu o tloušťce 2 mm. Podvozek s rozvorem 2700 mm se chlubí světlostí 160 mm, pouze v místě krytu pohonné jednotky je snížena na 145 mm. Zesílené vzpěry McPherson vpředu a zadní tuhou nápravu doplňují vinuté pružiny, patřičně dimenzované tlumiče a přední stabilizátor. Chromované prvky klasické tříprostorové karoserie mají speciální ochranu proti korozi. Auto je 4656 mm dlouhé.

Nissan pro model nabízí v celkem sedmi druzích laku: bílý a šest odstínů metalíz. Již zmíněný zavazadelník má objem 500 l, vnitřní madlo a uvnitř také plnohodnotnou rezervu. Interiér nezapře, že využívá komponentů aliance s Renaultem, ruská Almera je hlavně levným sedanem, byť by měla poskytovat pětici pasažérů stejně prostoru jako o dvě kategorie větší vozy. Hlavní rozměry nasvědčují, že se posádka tísnit nebude. Cílovou skupinou jsou otcové rodin z větších regionálních měst, kteří budou sedan využívat k cestám do práce i na víkend. Při pohledu na vůz je to celkem logické. Almera nepostrádá patřičně výkonné topení a ventilaci kvůli extrémním teplotám, v ruské zimě musí nastartovat napoprvé. Základ bude určitě pouze se dvěma airbagy a ABS, ale Comfort má už dálkové centrální zamykání, chrom na karoserii i uvnitř, vyhřívaná lakovaná zrcátka, mlhovky, palubní počítač a zima nebude Rusům ani na předních sedadlech.

Tekna nabídne navíc klimatizaci, audio s CD/MP3, Bluetooth, AUX vstupem a čtyřmi reproduktory, kožený volant, elektrická okna i vzadu a patnáctipalcová litá kola. Almera se bude v Rusku dokonce vyrábět, konkrétně v Togliatti. Prodávat se začne v úvodu příštího roku. Za prvních pět měsíců roku letošního patřilo Nissanu ve velké zemi na východě 5,9 % trhu. Do roku 2016 chce podíl zvýšit na 10 %.